نحوه استفاده از باتری لپ تاپ
نحوه استفاده از باتری لپ تاپ

نحوه استفاده از باتری لپ تاپ

استفاده از باتری لپ‌ تاپ

استفاده کردن درست از باتری لپ تاپ یکی از موضوع‌های فوق العاده مهم و قابل توجه است که خرابی لپ تاپ و همچنین دغدغه‌هایی که به دنبال دارد، برای هیچ کاربری خوشایند نیست. مسلماً این موضوع را می‌دانید که در طی زمان، تمام باتری‌ها دچار فرسودگی خواهند شد ولی ممکن است با سرعت یکسانی دچار این فرسودگی نشوند.

آب بندی باتری لپ تاپ

آب‌بندی باتری لپ‌تاپ یک مراحل مهم در مراقبت از باتری دستگاه شماست تا عمر مفید آن را افزایش دهید. برای انجام این کار، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. شارژ و تخریب کامل باتری: برای آب‌بندی باتری، ابتدا مطمئن شوید که باتری به طور کامل تخریب و باقی‌مانده‌ی بار را تا نزدیک به صفر تخریب کرده‌اید. این کار به باتری کمک می‌کند تا اطلاعات صحیحی از ظرفیت واقعی خود داشته باشد.

2. خاموش کردن لپ‌تاپ: لپ‌تاپ را خاموش کنید و قطعی برق آن را از پریز برق بکشید.

3.تمیز کردن باتری و دور آن: با استفاده از یک پارچه نرم و خشک، سطح باتری را تمیز کنید و از هر چیزی که ممکن است گرد و غبار جاذب شود دوری کنید.

4.استفاده از افزونه‌های آب‌بندی: برای محافظت از باتری در برابر رطوبت و مایعات، می‌توانید از افزونه‌های آب‌بندی خارجی مانند “باتری سازگار با آب” استفاده کنید. این افزونه‌ها معمولاً به صورت لاستیکی یا سیلیکونی با سوراخ‌های تهویه عرضه می‌شوند تا باتری در معرض هوا قرار گیرد و از آب و گرد و غبار محافظت کنند.

5.توجه به محیط انبارداری: باتری را در محیط خشک و خنک نگه دارید. از نگهداری باتری در مکان‌های داغ و مستقیماً در نور خورشید خودداری کنید.

6.پیگیری دمای باتری: تا حد امکان از استفاده از لپ‌تاپ در دماهای بسیار بالا یا پایین خودداری کنید. دمای مناسب برای باتری لپ‌تاپ معمولاً در محدوده 15-25 درجه سانتیگراد است.

7.تعویض باتری: در صورتی که باتری لپ‌تاپ شما بیش از حد کمیاب شده و عمر نسبتاً کوتاهی دارد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. در این صورت، با توجه به نوع لپ‌تاپ شما، باید باتری را از طریق تعمیرگاه معتبر یا تهیه یک باتری جدید از تولید کننده خود عوض کنید.

به خاطر داشته باشید که اجرای این مراحل به تدریج و بر اساس نیاز باید انجام شود و برخی از لپ‌تاپ‌ها ممکن است افزونه‌های آب‌بندی داخلی داشته باشند که نیاز به تعویض ندارند. همچنین توصیه می‌شود که به دستورالعمل‌های تولید کننده خود و نوع باتری مورد استفاده تان مراجعه کنید.

نحوه استفاده از باتری لپ تاپ نو

اگر لپ تاپ خریداری کرده‌اید بعد از دو سال استفاده بدون شک از افت کیفیت باتری مطلع خواهید شد ممکن است ۴۰ درصد این تفاوت مشاهده شود. به صورت کلی موارد ذکر شده به سطح شارژ گرما و یا نحوه ذخیره کردن آن بستگی دارد. در این مقاله ما برای آنکه از باتری لپ تاپ به صورت درست استفاده کنید و یا باتری را حفظ نمایید توصیه‌های لازم را ارائه خواهیم داد:

باتری لپ تاپ را از 40 تا 80 درصد شارژ نگهداری کنید!

بعضی از افراد از لپ تاپ به عنوان یک موبایل استفاده می‌کنند و همیشه هر کجا که بروند با خود حمل می‌نمایند. ممکن است برای کارهای اداری باشد و یا آنکه برای تماشا کردن فیلم و وب گردی و… ممکن است دسترسی به برق در این موارد سخت باشد. در صورتی که از لپ تاپ برای محیط‌های متفاوت استفاده می‌کنید و به شارژر دسترسی ندارید، باید این نکته را رعایت کنید که شارژ باتری لپ تاپ همیشه بالای 40 درصد باشد.

در صورتی که ظرفیت باتری کمتر از 40 درصد شد و زمان شارژ شدن آن فرا رسید، سعی کنید تا 80 درصد بدون استفاده آن را شارژ نمایید. اگر این مطلب ارائه شده را رعایت کنید بدون شک از بهترین روش استفاده کرده‌اید و طول عمر باتری لپ تاپ و ظرفیت شارژ آن را افزایش داده‌اید.   در مواقعی که از لپ تاپ به وسیله شارژر استفاده می‌کنید باید دو روز یک بار شارژ باتری را خالی کرده و بعد دوباره شارژ نمایید.

نکته : 

اگر لپ تاپ مورد استفاده شما دارای باتری لیتیوم یونی است (باتری لپ تاپ اپل و مک بوک‌های آن) بایستی این موضوع را بسیار جدی بگیرید چون باتری لپ ‌تاپ‌ مک بوک اپل با شارژدهی بسیار بالا دچار ضربه خواهد شد و در معرض گرم شدن زیادی قرار می‌گیرد. بنابراین طول عمر باتری کاهش پیدا می‌کند. اگر به صورت مکرر از لپ تاپ استفاده می‌کنید، نگه داشتن شارژ باتری روی 40 تا 80 درصد بدون شک کار سختی است ولی بسیار بهتر از شرایط افرادی است که همیشه با اضطراب شارژ مواجه هستند.

داغ شدن لپ تاپ و قرار دادن لپ تاپ در مکان خنک

لپ ‌تاپ‌های خود را در مکان‌های خنک نگهداری کنید و این موضوع را جدی بگیرید. چون برای عمر باتری بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

هنگام استفاده از لپ تاپ نباید آن را روی پاهای خود قرار دهید، چون به دلیل داشتن اندازه جمع و جور و عدم فن خنک کننده، داغ خواهند شد و باعث سوختگی پوست کاربر می‌شود. این گرمای ایجاد شده بین ران‌های شما باعث مسدود کردن دریچه‌های لپ تاپ شده م همچنین باعث می‌شود که باتری لپ تاپ به کلی از بین برود.

با داغ شدن لپ تاپ سعی کنید درب آن را برای مدتی باز کنید و روی بالش یا میزهای دیگر قرار دهید. حتی در مواقعی که از لپ تاپ هیچ استفاده نمی‌کنید توجه کنید دور از نور خورشید قرار بگیرد و مکانش کاملاً خنک باشد. چون دور بودن لپ‌ تاپ از گرمای بالا مخصوصاً تابش آفتاب یکی از موارد بسیار حیاتی است.

در هنگام بازی و کارهای سنگین نباید اصلاً لپ تاپ به شارژر وصل باشد. سعی کنید از شارژر هایی که ولتاژ بالاتر دارند استفاده نکنید، چون آسیب بسیار جدی به لپ تاپ وارد می‌کند.

به صفر رسیدن شارژ باتری را به کلی حذف کنید !

همانطور که گفتیم شارژ باتری لپ تاپ بایستی از 40 تا 80 درصد نگه داشته شود و نباید به صفر مطلق برسد چون برای باتری بسیار دردناک خواهد بود.

با رسیدن باتری به زیر 80 درصد تعویض کردن آن بهترین کار خواهد بود!

این نکته دیگری است که باید هر کاربر کاردانی آن را رعایت کند. چون باتری بعد از کاهش ظرفیت و رسیدن آن به زیر 80 در آستانه‌ای قرار می‌گیرد که نیاز به تعویض دارد. در این مواقع مقاومت داخلی باتری افزایش پیدا می‌کند که بازدهی باتری را بدون شک کاهش می‌دهد. هرچه سن باتری لپ تاپ افزایش پیدا کند، توانایی کمتری در نگهداری شارژ خواهد داشت و مقاومت درونی‌اش افزایش پیدا می‌کند، در این مواقع پیشنهاد می‌کنیم که باتری لپ تاپ را با باتری‌های سازنده ی کامپیوتر جایگزین کنید.

این موضوع بسیار تاثیرگذار خواهد بود که شما از لپ تاپ برای چه نوع کاری استفاده می‌کنید. هرچه کار شما سنگین‌تر باشد، زودتر طول عمر باتری کاهش پیدا می‌کند و به تعویض نیاز خواهد داشت.

تمام باتری‌هایی که به صورت کامل شارژ می‌شوند و شارژ را بیشتر ذخیره می‌کنند، مطمئناً ظرفیت خود را بسیار زودتر از دست خواهند داد. پس مطمئن باشید که باتری شما زیر 40 درصد است و به صفر مطلق نرسیده است؛ در این صورت می‌توانید اقدام به ذخیره کردن شارژ کنید.

با خراب شدن باتری بدون شک به معنای به اتمام رسیدن عمر باتری است. چون ممکن است سلول‌های لیتیوم یونی بزرگ شده باشند و به دلیل فرسودگی منبسط شده‌اند. در این مواقع با احتیاط بالایی باید از لپ تاپ استفاده کنید تا از فشار آوردن به سلول باتری جلوگیری کند. بعضی مواقع باید به کلی استفاده از لپ تاپ را متوقف نمایید.

استفاده همزمان از باتری و برق در لپ تاپ

اکثر لپ‌تاپ‌ها امکان استفاده همزمان از باتری و برق را دارا هستند، و این کار معمولاً به صورت خودکار انجام می‌شود بدون نیاز به تنظیمات خاصی. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که لپ‌تاپ خود را به برق منصوب و در همان زمان باتری را در داخل دستگاه نگه دارید. این مفید است زمانی که می‌خواهید لپ‌تاپ خود را به عنوان یک دسکتاپ سیار استفاده کنید و از نیروی برق بدون نیاز به خاموش کردن دستگاه بهره‌برید.

وقتی که لپ‌تاپ به برق متصل است و باتری نیز در داخل دستگاه قرار دارد، معمولاً تغذیه از منبع برق خارجی انجام می‌شود تا از باتری کمتر استفاده شود. این به عنوان یک اقدام برای جلوگیری از چرخه‌های شارژ و تخریب مکرر باتری به کار می‌رود، که ممکن است باتری را با زمان کمتری از کار انداختن عمر کوتاه‌تری داشته باشد.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که لپ‌تاپ به درستی از منبع برق خارجی استفاده می‌کند و باتری در حال حاضر شارژ نمی‌شود، می‌توانید به تنظیمات مرتبط با مدیریت باتری در سیستم عامل خود (مثلاً در ویندوز یا لینوکس) مراجعه کنید. این تنظیمات به شما اطلاعاتی در مورد وضعیت باتری و نحوه مدیریت آن در حالتی که به برق وصل است، ارائه می‌دهند.

در هر صورت، استفاده همزمان از باتری و برق اغلب برای لپ‌تاپ‌های معمولی و مدل‌های روزمره مشکلی ایجاد نمی‌کند و از لحاظ عملکردی اشکالی ندارد.

افزایش عمر باتری لپ تاپ در ویندوز 10

برای افزایش عمر باتری لپ‌تاپ در ویندوز 10، می‌توانید از مجموعه اقدامات و تنظیمات زیر استفاده کنید:

 1. بررسی و به‌روزرسانی درایورها: اطمینان حاصل کنید که تمام درایورهای سخت‌افزاری (مثل کارت گرافیک، صدا، و وای‌فای) به روز باشند. درایورهای قدیمی ممکن است به برداشت اضافه بیافتند و مصرف باتری را افزایش دهند. برای به‌روزرسانی درایورها به سایت تولید کننده سخت‌افزارها مراجعه کنید.
 2. کاهش روشنایی صفحه نمایش: افزایش روشنایی صفحه نمایش لپ‌تاپ مصرف بیشتری از باتری دارد. روشنایی را به میزان مورد نیاز کاهش دهید. همچنین، در تنظیمات ویندوز می‌توانید از ویژگی “تنظیمات توان” استفاده کنید تا به طور خودکار روشنایی صفحه نمایش را کاهش دهد وقتی که لپ‌تاپ به باتری متصل است.
 3. غیرفعال‌سازی برنامه‌ها و خدمات غیرضروری: برخی برنامه‌ها و خدمات زمانی که به باتری متصل هستند، مصرف بالایی دارند. از منوی “مدیریت وظایف” در ویندوز (Task Manager)، برنامه‌ها و خدمات غیرضروری را کشف کرده و آن‌ها را غیرفعال کنید.
 4. استفاده از حالت توانایی باتری: ویندوز 10 دارای حالت‌های توانایی مختلفی است که می‌توانید استفاده کنید. حالت “صرفه‌جویی در باتری” برای کاهش مصرف انرژی توصیه می‌شود. برای دسترسی به این حالت، به تنظیمات > توان و سپس تنظیمات مربوط به حالت‌های توانی بروید.
 5. مدیریت برنامه‌های پس‌زمینه: برنامه‌ها و خدماتی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و ممکن است به نظر نیامدنی باشند، برای تولید گزارشات و به‌روزرسانی‌های خود انرژی باتری را مصرف می‌کنند. از تنظیمات ویندوز می‌توانید این برنامه‌ها را مدیریت کنید و آن‌هایی را که نیاز ندارید، غیرفعال کنید.
 6. استفاده از ابزارهای مدیریت باتری سیستم: بسیاری از لپ‌تاپ‌ها دارای ابزارهای مدیریت باتری خود هستند که به شما اطلاعات دقیق‌تری از وضعیت باتری و مصرف انرژی برنامه‌ها ارائه می‌دهند. از این ابزارها استفاده کنید تا به بهترین شکل ممکن از باتری خود استفاده کنید.
 7. تعویض باتری: در صورتی که باتری لپ‌تاپ شما عمر کافی ندارد و به سرعت خالی می‌شود، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. تعویض باتری با باتری جدید و با کیفیت می‌تواند عمر باتری لپ‌تاپ را بهبود بخشد.

با اجرای این اقدامات و تنظیمات، می‌توانید عمر باتری لپ‌تاپ خود را افزایش دهید و از کارکرد بهینه‌تری برخوردار شوید. همچنین، به یاد داشته باشید که عمر باتری با گذشت زمان به تدریج کاهش می‌یابد و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

استفاده صحیح از باطری لپتاپ استوک

برای استفاده صحیح از باطری لپ تاپ استوک (لپتاپهای دست دوم یا استفاده شده) و حفظ عمر و عملکرد بهتر آن، می‌توانید راهنمایی‌های زیر را دنبال کنید:

 1. شارژ و تخلیه کامل باتری: اگر لپتاپ شما باتری قابل تعویض دارد و شما مطمئن هستید که باتری در وضعیت سالمی قرار دارد، قبل از استفاده از آن برای اولین بار، باتری را به صورت کامل شارژ کنید و سپس به کامل تخریب (تخلیه) ببرید. این کار به بهبود عمر مفید باتری کمک می‌کند.
 2. نظم در شارژ و تخلیه: برای حفظ عمر باتری، تلاش کنید باتری را به صورت منظم شارژ کنید و سپس به کامل تخریب ببرید. این معمولاً هر 2 تا 3 هفته یک بار پیشنهاد می‌شود.
 3. استفاده از برنامه‌های مدیریت باتری: برخی از لپتاپ‌ها دارای نرم‌افزارهای مدیریت باتری هستند که به شما اطلاعات دقیقتری از وضعیت باتری و مصرف انرژی برنامه‌ها ارائه می‌دهند. از این نرم‌افزارها برای مانیتورینگ و کنترل وضعیت باتری استفاده کنید.
 4. کنترل دما: لپتاپهای دست دوم ممکن است دماهای بیش از حد بالا یا پایین تجربه کرده باشند. سعی کنید از لپتاپ در محیط‌های با دمای معقول استفاده کنید تا از آسیب به باتری و سخت‌افزارهای داخلی جلوگیری کنید.
 5. تنظیمات توان: در تنظیمات ویندوز، می‌توانید حالت‌های مختلف توان را تنظیم کنید. در حالت “صرفه‌جویی در باتری”، لپتاپ مصرف انرژی کمتری دارد. در حالت “عملکرد بالا”، لپتاپ با سرعت بیشتر عمل می‌کند. این تنظیمات را بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.
 6. استفاده از یک شارژر اصلی: اگر امکان دارد، از شارژر اصلی و معتبر لپتاپ استفاده کنید. شارژر‌های ناسازگار ممکن است به باتری آسیب برسانند و عمر آن را کاهش دهند.
 7. نگه‌داری و تعمیرات منظم: اگر لپتاپ دست دوم شما به مشکلی برخورده یا نیاز به تعمیر دارد، از تخصصی‌ترین مراکز تعمیر معتبر استفاده کنید تا هرگونه مشکلات سخت‌افزاری را برطرف کنند.
 8. پشتیبان‌گیری منظم: داده‌های خود را منظماً پشتیبان‌گیری کنید تا در صورت نیاز، دسترسی به آن‌ها داشته باشید و از از دست رفتن اطلاعات پیشگیری کنید.

با رعایت این راهنمایی‌ها، می‌توانید از لپ تاپ دست دوم خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و عمر باتری و سخت‌افزار آن را افزایش دهید.

سخن پایانی 

با توجه به اطلاعات ارائه شده پیشنهاد می‌کنیم که تمامی موارد ذکر شده را با تمرکز بیشتر رعایت کنید. در ضمن شایان ذکر است که لپ تاپ‌های جدید ویژگی جدیدی به نام قابلیت شارژ سریع دارند، از آنجایی که در بسیاری از مواقع شارژ لپ‌ تاپ‌ها ممکن است ساعت‌ها طول بکشد؛ خرید لپ‌ تاپ‌های جدید به دلیل داشتن چنین باتری‌های جدیدی بسیار هوشمندانه خواهد بود. این مدل ها در مدت زمان بسیار کوتاه 80 درصد شارژ می‌شوند.

ولی قیمت این نوع لپ تاپ‌ها بیشتر است. خرید چنین لپ‌ تاپ‌هایی با باتری جدید بیشتر برای کاربرانی که مشغول به فعالیت تجاری هستند و در تحرک بیشتری قرار دارند، مناسب است. فروشگاه اینترنتی نوید لپ تاپ محصولات جدید با قابلیت‌های نوین و از همه مهمتر باتری‌های جدید دارد. در صورت تمایل می‌توانید به بخش محصولات فروشگاه ما مراجعه فرمایید.